ZNÁME VÍTĚZE SOUTĚŽE O NEJLEPŠÍ KUCHAŘKU A KUCHAŘE VE SPOLEČNÉM STRAVOVÁN

O letošní titul se soutěžilo ve čtyřech kategoriích – Nejchutnější svačinky pro děti od 3 do 6 roků, Nejatraktivnější pokrm pro mládež od 11 do 18 roků, Nejlepší moderní bezmasý pokrm a Racionální pokrm pro nemocné a seniory. Do finálového kola konaného v prostorách Makro Akademie v pražských Stodůlkách postoupilo celkem čtyřicet nejlepších soutěžících a soutěžních dvojic.

Výkon všech jako obvykle posuzovala porota složená z profesionálních kuchařů z AKC, odborníků na výživu a zástupců společnosti MAKRO Cash & Carry ČR. Asociaci reprezentovali její prezident Miroslav Kubec, manažer AKC ČR Tomáš Popp a šéfkuchaři Tomáš Kourek, Ladislav Douša a Přemysl Douša. Za společnost Makro byli v porotě Jitka Ulihrachová a šéfkuchař Petr Stádník. Na vyváženost pokrmů dohlížely nutriční terapeutky Věra Stejskalová a Květa Krajíčková. Předsedou poroty byl jako každý rok Zdeněk Hladík, který diváky dvoudenním zápolením provázel i v roli moderátora.  

První soutěžní den    
První soutěžní den se v Makro Akademii sešli soutěžící dvou kategorií – 1. i 2. skupinu tvořilo deset finalistů v kategoriích o Nejlepší racionální pokrm pro nemocné a seniory a o Nejlepší bezmasý rostlinný pokrm. První soutěžní skupina byla primárně určena pro kuchaře a kuchařky z nemocnic, léčebných zařízení či lázní a domovů pro seniory. Do druhé skupiny se mohl přihlásit každý šikovný kuchař, který fandí moderním bezmasým pokrmům. Všichni soutěžící zahájili den společnou snídaní a finále poté odstartovalo v osm hodin. Každý z účastníků měl dvouhodinový limit na přípravu soutěžního pokrmu pro degustační komisi, který pak 15 minut prezentoval před komisaři.

Zdravý přístup ke stravování seniorů a nemocných
Stravování seniorů a nemocných by mělo především vést k jejich vitalitě a zdraví. I proto byly letos za povinnou surovinu pro kategorii Nejlepší racionální pokrm pro nemocné a seniory zvoleny mleté kuřecí stehenní řízky bez kůže. Vítězem skupiny se stal kuchař Rodrigo Retamal z Domova pro seniory v Perninku se svou kuřecí roládou, špenátovým lívancem a šmakounem. Na druhém místě se umístili pracovníci kuchyně Rehabilitačního ústavu v Hostinném a bronz putoval do zařízení Clementas Mlékovice.

Bezmasá výzva
Po atraktivních, nutričně vyvážených bezmasých pokrmech je stále větší poptávka, proto si kuchaři na jejich přípravě dali obzvlášť záležet. Výhercem se opět stal kuchař Rodrigo Retamal z Domova pro seniory v Perninku, který zazářil už v předchozí soutěžní skupině. Tentokrát porotě naservíroval medailon z červených fazolí a hub s petrželkou a celerové pyré s kapustou. Stříbro si letos odnesl kuchař František Adámek z Ekolandie, školního cateringu mateřské školy z Brandýsa nad Labem a třetí místo pak patřilo Zařízení školního stravování v Opavě.

Den druhý a souboj mateřských, základních a středních škol
Harmonogram druhého dne se shodoval s předcházejícím, odlišné byly pouze kategorie soutěžících. Do první i druhé skupiny postoupilo deset soutěžních dvojic.

V kategorii Nejchutnější svačinky pro děti od 3 do 6 roků dostal soutěžní tým za úkol vytvořit dvě slané a jednu sladkou svačinku. Smyslem bylo ukázat, že se stravování dětí v mateřských školách věnuje veliká péče a pozornost, což se promítá i do denních doplňkových jídel – přesnídávek a svačin, jejichž nutriční hodnota, chuť a pestrost je nemálo důležitá.

Post nejvyšší a výhru si odnesl tým Mateřské školky Na Korábě z Prahy 8, který připravil avokádovo–banánový dezert, špenátovou palačinku s uzeným lososem a pomazánku z ředkviček s mandlemi. Druhé místo patřilo kuchařkám z Mateřské školy Podlesí v Příbrami a z bronzu měli radost v Základní a mateřské škole Petrohrad z Loun.

Atraktivně, zdravě a chutně pro teenagery
Poslední soutěžící skupina velkého finále se utkala o prvenství v kategorii o Nejchutnější pokrm pro mládež od 11 do 18 roků. V této kategorii bohužel soutěžilo jen osm finálových dvojic, protože dvě z vybraných škol nemohly kvůli podezření z nákazy koronavirem poslat své zástupce. Týmy měly vytvořit jeden pokrm s povinnou surovinou – mletými kuřecími stehenními řízky bez kůže. Cílem bylo připravit pokrm kvalitní, výživný a zároveň i chutný a atraktivní pro teenagery.

Výhru si odnesl tým z Ekolandie, školního cateringu mateřské školy z Brandýsa nad Labem, který pomyslné zlato přidal ke druhému místu v kategorii Bezmasých rostlinných pokrmů. Porotu si získal skvěle připravenou kuřecí terinou v sezamové krustě s bramborovým pyré s kurkumou, chia semínky, restovanými žampiony a máslovým pórkem. Druhé místo patřilo vedoucímu školní jídelny ze Základní školy s rozšířenou výukou jazyků Bronzová v Praze 13 Jakubu Jasenovskému, kterému na poslední chvíli onemocněla týmová kolegyně a na přípravu soutěžního jídla zůstal úplně sám. Třetí post pak získalo Zařízení školního stravování v Opavě.

Soutěž Nejlepší kuchařka a kuchař roku 2021 ve společném stravování je každoročně pořádána Asociací kuchařů a cukrářů České republiky za podpory širokého spektra partnerů. Generálním partnerem soutěže je MAKRO Cash & Carry ČR, stříbrným partnerem je Country Life. Bronzovými partnery jsou společnosti AG Foods Group, Bonduelle, Drana Catering, Savencia Fromage & Dairy, Střední odborné učiliště gastronomie U Krbu Praha, Šmakoun Adler Nutrition a Vodňanská drůbež. Odborným partnerem soutěže je Sekce nutričních terapeutů ČAS. Hlavními mediálními partnery jsou Jidelny.cz a GASTRO REPORT&MINUTKA. Mediálními partnery jsou časopisy Rezidenční péče, Sociální služby, Listy sociální péče, Společnost pro výživu a Učitelské noviny.

Všem výhercům gratulujeme a těšíme se na další ročník.