Četl jsem a souhlasím
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. Informace o cookies najdete ZDE.
Asociace kuchařů a cukrářů České republiky

Gastro Olomouc Olima Cup 2019 a Moravský cukrářský šampionát

Přílohy ke stažení     17.10.2019  |  pobočka Severní Morava a Slezsko

Soubory ke stažení

V krásném prostředí výstaviště Flora Olomouc se ve dnech 3.-4. října 2019 uskutečnil již 24. ročník soutěže mladých odborníků v oblasti gastronomie s mezinárodní účastí Olima Cup 2019. Soutěž pořádala Asociace kuchařů a cukrářů České republiky, pobočka Severní Morava a Slezsko, Moravská střední škola Olomouc a Výstaviště Flora Olomouc.

Soutěž probíhala v novém pavilonu C výstaviště, kde návštěvníci výstavy mohli na vlastní oči obdivovat kuchařské umění mladých kuchařů a kuchařek.

Soutěž kuchařů-kadetů (věk 15-17 let) je určena pro nejmladší adepty kuchařského řemesla a má být motivací k dalším kuchařským soutěžím. Soutěžící připravovali tři porce libovolného pokrmu podle vlastního výběru. První místo zde obsadil Maxmilián Sikora z AHOL- Střední školy gastronomie, turismu a lázeňství Ostrava.

Byl zde také zajímavý příběh žáka prvního ročníku oboru Kuchař-číšník, který zastoupil svoji spolužačku, jež se na soutěž připravovala a těsně před ní onemocněla; měl tak na přípravu na soutěž jen dva dny, ale ustál ji velmi statečně.

Soutěž kuchařů-juniorů (věk 17-23 let) s mezinárodní účastí, v níž soutěžním úkolem bylo připravit čtyři porce moderního teplého pokrmu s přílohami v časovém limitu 45 minut. Základní surovinou byla krůtí prsa (600 g), soutěžící musel v časovém limitu prezentovat dva druhy tepelné úpravy masa. Soutěž přinesla ukázku moderní gastronomie. První místo obsadil Raul Podrazil ze SŠ gastronomie a služeb Liberec, druhé místo Tomáš Babica z AHOL- Střední školy gastronomie, turismu a lázeňství Ostrava a třetí místo David Šandor z ISŠ COP Valašské Meziříčí.

Hodnotící komisaři pro kuchařskou zasedli ve složení Václav Šmerda, mistr kuchař a certifikovaný komisař, Jan Horký, kapitán národního týmu AKC ČR, Jarmila Karásková, certifikovaná komisařka, Zdeňka Minářová a Marie Motlová. Cukrářská sekce pak byla rozšířena o Boženu Zahálkovou, certifikovanou komisařku pro cukrářské soutěže. Technickým komisařem byl Tomáš Hrdý.

V sobotu pokračovala soutěž Olima Cup 2019 Moravským cukrářským šampionátem.

V kategorii Svatební dort 2019 získala první místo Andrea Haderová, druhé místo Vendula Vytisková a třetí místo Zdeňka Vykydalová.

V kategorii Svatební design dortu 2019 obsadila první místo Romana Bajerová, druhé místo Daniela Skopcová a třetí místo Veronika Tlapáková.

V kategorii Juniorský dort 2019 získala první místo Miroslava Směšná, druhé místo Hana Krupičková a třetí místo Kateřina Klírová.

V kategorii Dekorativní 3D perníky 2019 získala první místo Zuzana Konigová, druhé místo Božena Bařičová a třetí místo shodně Jana Mačková a Marie Lakosilová.

Některé cukrářské výrobky byly opravdu úžasné. Návštěvníci Flory Olomouc byli jimi nadšeni a neustále si je fotografovali. Letošní soutěž Moravský cukrářský šampionát byla krásným zpestřením akce Olima Cup 2019.

V neděli pak v místě soutěže proběhla kuchařská a cukrářská vystoupení. Kapitán národního týmu AKC ČR Jan Horký připravoval krůtí prso sous vide, mrkvové pyré s pomerančem, smažený tvarůžek, pečenou cuketu, petrželovou strouhanku s omáčkou z červené řepy. Trenér Juniorského týmu AKC, pobočky SMS, Tomáš Hrdý připravil moderní verzi krůty s nádivkou. Zdeňka Minářová předváděla přípravu dezertu a Marie Motlová zdobení dortu.

Poděkování za uskutečnění této soutěže patří výstaviště Flora Olomouc, které nám přenechalo prostory na kuchařské a cukrářské soutěže, Moravské střední škole Olomouc, která uvolnila žáky pro organizaci soutěže, všem sponzorům, řediteli této soutěže a předsedovi AKC ČR, SMS, Ing. Václavu Formanovi, který se zasloužil o zdárný průběh této soutěže, a všem členům představenstva pobočky AKC ČR , SMS, kteří se podíleli na organizačním zajištění: Marii Paprstkářové, Tomáši Hrdému, Stanislavu Hradečnému a Karlu Drápalovi.

Letošní ročník Olima Cup 2019 a Moravský cukrářský šampionát se skutečně vydařil. Budeme se těšit na příští ročník, pro který plánujeme ještě některé novinky v těchto soutěžích.

Zpracoval:
Karel Drápal, místopředseda AKC ČR, pobočka Severní Morava a Slezsko

 

 

Generální partner AKC ČR

Bidfood

Hlavní partneři AKC ČR

InterGast Premiu Gastro Vitana
 

Partneři AKC ČR

Diversey Auto Zrucký spol. s r.o. Bizerba Czech & Slovakia s.r.o. Fomi Gastrojobs.cz Hollandia JLV, a.s. Nektar natura Nestlé Professional Robot Coupe
 

Ostatní partneři

AMSP ČR Asociace hotelů a restaurací ČR Česká barmanská asociace Český systém kvality služeb Chytré lékárničky Czech Carving Studio s.r.o. Czech Specials Czech Tourism Czech Tourism 100 let Fórum cestovního ruchu Gastroknihy Hotel Horizont Pec pod Sněžkou Hotel Port Máchovo jezero Komerční banka Kudyznudy Kulinářské umění Marcinčák víno

Odborní partneři

Hasap

Hlavní mediální partneři

Minutka Trade&Mark Creative

Mediální partneři AKC ČR

C.O.T. Gastro & Hotel Štamgast & Gurmán Svět H&G Svět Horeca

Generální partner Sekce veřejného stravování

MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o.
 

Zlatý partner Sekce veřejného stravování

Hofmann Bohemia

Stříbrný partner Sekce veřejného stravování

Country Life s.r.o.
 

Bronzoví partneři Sekce veřejného stravování

Bonduelle spol. s r. o. CERIA s.r.o. DRANA CATERING EUROFIT Prosperity s.r.o. HAPPY FISH PURENA RATIONAL Robot Coupe SAVENCIA FD Šmakoun SOU U Krbu Vodňanská drůbež
 

Partneři Sekce veřejného stravování

Centrální školní jídelna Třebíč ČVS Domov mládeže a Školní jídelna Karlovy Vary Koleje a Menzy Univerzita Karlova Školní jídelna Jablunkov Školní jídelna Novolíšeňská Školní jídelna Skřivánek SŠ a VOŠ České Budějovice SŠ Charbulova Brno SŠ Ostrava Hrabůvka Zařízení školního stravování Opava ZŠ I. Sekaniny Ostrava - Poruba ZŠ O.Březiny Jihlava

Odborný partner Sekce veřejného stravování

Sekce nutričních terapeutů ČAS

Mediální partneři Sekce veřejného stravování

Jidelny.cz Trade&Mark Creative
 

Generální partner Národního týmu AKC ČR

Compass Group

Hlavní partner Národního týmu AKC ČR

Chef Club

Partner Národního týmu AKC ČR

Apetit Czech Tourism Národní zemědělské muzeum Premiu Gastro Titbit s.r.o. Wüsthof Wüsthof

Partner Juniorského národního týmu AKC ČR

Araven Bidfood Cookoncept Czech Specials Dellinger Gastrojobs.cz JLV, a.s. Národní zemědělské muzeum Premiu Gastro Thermomix ® - Vorwerk TOMGAST