Aktuality

Makronkový workshop s Míšou Landovou byl senzační

Sobotní dopoledne 17. února patřilo makronkám. Domovem workshopu byla cukrářská výrobna centra praktického vyučování, Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech. Workshop vedla Michaela LANDOVÁ – Lektorka cukrářských kurzů a autorka knížek plné sladkých receptů. Porotce druhé a třetí řady televizního pořadu Peče celá země a také velká milovnice makronek.

KONFERENCE „STANDARDY VE STRAVOVACÍCH SLUŽBÁCH“

Srdečně Vás zveme na 18. ročník konference věnované standardům v rámci poskytování stravovacích služeb. Pečlivě vybraná témata Vám přinesou aktuální informace z různých oblastí.

Fantastický výsledek českého carvingu na Světové kuchařské olympiádě – celkové prvenství v live carvingu

Po čtyřech letech se naši řezbáři vydali obhajovat pozici nejúspěšnějšího státu v počtu zlatých medailí. Před čtyřmi léty si ze Stuttgartu odvezli kromě dalších medailí celkem tři zlaté kovy za své exponáty. Letos byla česká účast poloviční a očekávání menší. Nicméně konečný výsledek byl opravdu až nečekaný.

Nejen Nároďáky na IKA Culinary Olympics uspěly

26. kulinářská olympiáda IKA je minulostí. Na prestižní soutěžní přehlídce světově prvotřídní gastronomie se na západě Německa sešlo více než 12 stovek účastníků, 88 týmů a kolem pěti stovek individuálních vystavovatelů z 55 zemí. Ve dvou hlavních soutěžních kategoriích se jak na seniorské, tak juniorské úrovni projevila dominance seveřanů. Seniorské bodování celkově ovládli Finové před Švýcaři a třemi dalšími družstvy ze Skandinávie.

Cukrář/cukrářka roku je tady!

Nejprestižnější cukrářská soutěž je tady! Propozice najdete pod článkem. Vaše výrobky budete připravovat ze špičkových surovin od společnosti Almeco a z čokolády Callebaut. Těšíme se na vaše výrobky.

Gastrojunior Bidfood Cup 2024

Další ročník největší gastronomické soutěže pro juniorské kuchaře a cukráře je tady. Soutěž se uskuteční 22. května v rámci Bidfood EXPO. Řádně si prostudujte propozice. Mírně jsme upravili hodnocení i zadání soutěže. Stále platí, že kuchař/kuchařka a cukrář/cukrářka pracují s podporou commis. Ten se však nesmí podílet na přípravě pokrmů.

Otevřeli jsme registraci do soutěže Kuchař roku!

Letos Asociace uspořádá společně se svými partnery tři velké soutěže. První z nich bude Kuchař roku - 21.5.2024. Všechny soutěže uspořádáme společně s našimi partnery v rámci Biodfood EXPO. Vařit budeme opět na technologii Fagor.

FESTIVAL SRDCÍ

Charitativní pečení pro Domovy seniorů napříč celým Českem pod záštitou AKC pro Severní Moravu a Slezsko.

Lázeňský pohárek 2024 ovládly ženy

Ve středu 17. 1. 2024 proběhla v GRANDHOTELU PUPP již podeváté gastronomická soutěž pro mladé nadějné studenty oborů kuchař a cukrář, kterou pořádá AKC ČR – pobočka Karlovy Vary. Letošního ročníku se zúčastnilo 24 studentů, z toho 17 zástupců oboru ostrých nožů a 7 zástupců oboru rychlých metliček a přesných vah, z toho 14 děvčat a 7 chlapců z celkem 12 odborných škol, z 10 českých měst a 14 odborných pracovišť.

Kofein hledá kuchaře

Jsme rodinná restaurace na pražských Vinohradech s netradičním formátem. Do svého týmu hledáme šikovného a pracovitého kuchaře. Zkušenost s mezinárodní kuchyní je výhodou. Nabízíme seriózní jednání, dobré platové ohodnocení a velmi přátelské pracovní prostředí. Kontakt: Kofein restaurant, Jaromír Hejhal, tel: 777 893 30, info@ikofein.cz.

Gastro Hradec má novou tvář

Gastro Hradec je jednou nejtradičnějších soutěžích pořádaných vaší Asociací. Pobočka Východní Čechy pro vás připravila přelomový ročník respektující nejnovější gastronomické trendy. Přidaly několik kategorií, které doplní tradiční výstavu výrobků. Jde hlavně o live cooking.

Pojeďte fandit českým kuchařů a cukrářům na kuchařskou olympiádu

Nenechte si ujít kuchařskou Olympiádu, která se koná jednou za čtyři roky ve Stuttgartu. V akci uvidíte juniorský i seniorský tým (3. února). Olympiády se účastní i další jednotlivci a týmy z České republiky. Samozřejmě je olympiáda součástí velkého veletrhu o jídle.

Kalendář akcí se plní, nenechte si ujít zajímavé workshopy a soutěže

Kalednář akcí se plní. Skočte do našeho kalendáře akcí a vyberte si workshop nebo soutěž právě pro vás. Na všechny naše akce mají členové Asociace slevy jako hrom. Těšíme se na vás.

17. ročník soutěže Český kapr 2023 zná své vítěze

Ve dnech 22. – 23. listopadu se uskutečnil další, v pořadí již 17. ročník, prestižní celostátní gastronomické soutěže „ČESKÝ KAPR“, tentokrát v Národním zemědělském muzeu v Praze. Soutěž „Český kapr“ Asociace kuchařů a cukrářů ČR, regionální pobočky Šumava je celostátní gastronomickou soutěží v rámci AKC ČR. Akci pořádala AKC ČR regionální pobočka Šumava v čele s pí. Bc. Miroslavou Pítrovou, která byla zároveň ředitelkou soutěže.

Workshop: Vánoční dorty

Dne 11. listopadu 2023, v prostorách cukrářské výrobny centra praktického vyučování, Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech, uspořádala regionální pobočka AKC ČR – Šumava ve spolupráci se Střední školou zemědělskou a potravinářskou v Klatovech workshop na téma: Vánoční dorty.

Gastro Hradec 2024 nabídne novou tvář

Tradiční kulinářská soutěž Gastro Hradec bude mít zbrusu novou podobu. Napište si termín 18. dubna 2024 do svých kalendářů. Soutěž nebude jen o výstavě vašich prací, ale její součástí bude i soutěžní live cooking. Sledujte náš web a sociální sítě, dozvíte se do nevidět další detaily.

Moravský cukrářský šampionát 2023 byl skvělý

Výstaviště Flora Olomouc pavilon „C“ byl ve dnech 7. -8.10 2023 provoněn Moravským cukrářským šampionátem, na který se v letošním 5. ročníku přihlásilo 103 soutěžících v 10 kategoriích. Po úvodní registraci nakonec soutěžilo rekordních 86 soutěžících, kteří předvedli nádherné cukrářské výrobky. Odborná porota, která se skládala ze 7 členů pečlivě a anonymně vyhodnotila všechny kategorie a za to jim patří velké poděkování, protože jejich práce nebyla vůbec jednoduchá.

Olima cup 2023 zná své vítěze

V krásně prosluněných dnech 5. a 6. října 2023 pořádala Asociace kuchařů a cukrářů ČR, pobočka Severní Morava společně s Moravskou střední školou Olomouc a Výstavištěm Flora Olomouc  gastronomickou soutěž  Gastro Olomouc Olima cup 2023. Letošního 27. ročníku soutěže mladých odborníků se zúčastnili žáci a studenti gastronomických škol v soutěžních kategoriích – Kuchař kadet do 17 let a Kuchař junior 17 – 23 let.

Iva Roháčová dosáhla na soutěži ve Velké Británii senzačního úspěchu

Iva Roháčová cukrářka z Národního týmu kuchařů a cukrářů a lektorka workshopů veze ze světové soutěže Cake International 2023 (Birmingham) stříbrnou medaili a osmé místo za cukrářské miniatury (49 soutěžících) a zlatou medaili za dekorativních sušenek a celkové prvenství! Tématem dekorativních sušenek (perníků) byl pro Ivu Tim Burton a jeho tvorba. Gratulujeme !!!!

Ochutnejte menu juniorského nároďáku

Rádi bychom vás pozvali na jedinečný degustační večer. Máte jedinečnou možnost ochutnat menu, se kterým bude juniorský Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR bojovat na kuchařské olympiádě ve Stuttgartu! Večeře se uskuteční 21. listopadu v Restauraci Obecní dům v Praze.

Známe vítěze a vítězky soutěže Nejlepší kuchařka/kuchař ve společném stravování

Šestý ročník soutěže zaměřeného na segment veřejného stravování byl plný skvělých kulinářských výkonů. Cílem soutěže však není soupeřit, ale naopak sdílet zkušenosti a posouvat vlastní schopnosti. Podívejte se, kdo vařil v tomto ročníku nejlépe. Postupně vám představíme nejlepší pokrmy.

Veletrh FOR GASTRO & HOTEL nastíní, jak fungují udržitelnost a nové směry v pohostinství

Ve dnech 1. až 3. listopadu se bude konat přehlídka produktů a novinek v segmentu HoReCa, a to na letňanském výstavišti PVA EXPO PRAHA. Už potřinácté zde proběhne odborný veletrh hotelového a restauračního zařízení, potravinářství a gastronomie FOR GASTRO & HOTEL a hlavním tématem ročníku 2023 bude téma udržitelnosti. Nebude chybět výběr pokladních systémů a IT technologií ani široké zastoupení značek kávy ze všech koutů světa, gastronomické lahůdky, pivní produkty nebo malá vinařství.

VÝSTAVA KUCHAŘSKÉ KNIHY Z DOB MINULÝCH PO SOUČASNOST A RETRO JÍDELNÍ LÍSTKY

Asociace kuchařů a cukrářů, pobočka severní Morava a Slezsko, s Katolickým lidovým domem ve Frýdku - Místku, který poskytl prostory sálu, uspořádala výstavu "Kuchařské knihy z dob minulých po současnost a retro jídelní lístky".

Gastro Olomouc Olima cup 2023

V krásně prosluněných dnech 5. a 6. října 2023 pořádala Asociace kuchařů a cukrářů ČR, pobočka Severní Morava společně s Moravskou střední školou Olomouc a Výstavištěm Flora Olomouc  gastronomickou soutěž  Gastro Olomouc Olima cup 2023.

Asociace kuchařů a cukrářů zve své členy a přátele na Valnou hromadu

Skvělá příležitost se potkat a utužit vzájemné vztahy bude 25. listopadu v Národním zemědělském muzeu v Praze. Představíme vám jaké novinky chystáme, co se nám za poslední dva roky povedlo. Nejdůležitější na našich setkáních je vzájemně se potkat, popovídat si a sdílet zkušenosti i starosti. Těšíme se na vás.

20. říjen – Mezinárodní den kuchařů

Mezinárodní den kuchařů se slaví každý rok 20. října, je to den gastronomie a solidarity. Oslaví ho profesionálové, ale i všichni ti, které vaření baví. Poprvé se slavil roku 2005 v jižní Africe na podnět Dr. Billa Gallaghera, Honourary Life Presidenta of WACS, celosvětové organizace, která sdružuje téměř sto členských států, mezi nimi i naši republiku. Tento den je také příležitostí pro různé charitativní akce, které jsou spojeny s dobrým jídlem a pitím. Hlavním tématem obvykle bývá nastínění problematiky hladovění v chudých oblastech po celém světě.

Juniorský národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR trénoval v Litoměřicích

Letos sice festival Zahrada Čech neproběhl, ale juniorský nároďák připravil gala večeři ve velkém stylu. Zhruba sedmdesát hostů z vedení města Litoměřice, místních firem a občanů města si užilo olympijské tříchodové menu.

Carvingová soutěž CZECH CARVING CUP se vrací po čtyřleté pauze

Poprvé od covidového období se opět bude konat podzimní carvingová soutěž CZECH CARVING CUP. V letech 2014-2019 měla název „Dýňový Šampionát“. Soutěž uskuteční 2. listopadu na výstavišti v Praze Letňanech v rámci veletrhu FOR GASTRO&HOTEL.

For Gastro se blíží, máme pro vás volné vstupenky

Veletrh For Gastro se uskuteční od 1. do 3.11. v PVA Letňany. Pro naše členy a přátelé máme vstupenky jako poděkování za vaši přízeň a spolupráci.

MODERNÍ PŘÍPRAVA POKRMŮ VE SPOLEČNÉM STRAVOVÁNÍ

Máme pro vás workshop jako hrom! Pomůžeme vám uspět nejen v soutěži Nejlepší kuchařka/kuchař ve společném stravování. Připravili jsme pro vás workshop, který o pořádný kus posune vaše kuchařské dovednosti. Zaměříme se na moderní postupy přípravy pokrmů i jejich prezentaci. Při workshopu budete pracovat pod vedením jednoho z nejlepších tuzemských šéfkuchařů.

Výstava kuchařských knih a starých jídelních lístků ve Frýdku-Místku

Severomoravská pobočka Asociace kuchařů a cukrářů vás zve na výstavu kuchařských kniha a historických jídelních lístků. Budete moci nahlédnout do kuchařských knih z 19. a 20. století.

Symposium Culinary Prague 2023

Setkání špičkových šéfkuchařů z celého světa se odehraje 6. listopadu. Každý rok se schází všichni kuchaři na jednom místě, aby nasáli inspiraci a utužili vztahy v naší komunitě. O oběd se postará Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR. Těšíme se na viděnou.

Restaurace Sladovna přijme kuchaře

Restaurace Sladovna nabízí zajímavou pracovní nabídku. Mrkněte se na text inzerátu. Pokud byste o někom věděli, Jirka Král bude rád. Budete pracovat právě s Jirkou Králem.

Svatovavřinecká pouť kuchařů 2023

Dne 5.8.2023 se na Svatém Hostýně konala již šestá Svatovavřinecká pouť kuchařů a cukrářů České republiky. Pouť organizovala Asociace kuchařů a cukrářů, pobočka Severní Morava a Slezsko, společně s Maticí svatohorskou.

JAK USPĚT NA SOUTĚŽI

Workshop který posune vaše kulinářské dovednosti pro vás připravila pobočka Šumava. Lektorem bude jeden z najtalentovanějších mladých kuchařů Vojtěch Petržela. Workshop bude velkým přínosem pro všechny kuchaře a kuchařky, kteří to myslí vážně s gastronomickými soutěžemi. Samozřejmě bude užitečný pro všechny, kdo se chtějí profesně posouvat kupředu.

Letní číslo časopisu gastro report & minutka vám zpříjemní chvíle u vody i u kamen

Nejlepší časopis pro kuchaře a cukráře gastro report & minutka/café & patisserie vám zpříjemní léto. Naši členové a členky ho již mají a čtou ho jako o život. Jsou i lidé, kteří nejsou členové Asociace kuchařů a cukrářů (nechápeme:)) a ti si ho mohou přečíst alespoň elektronicky. Letní číslo je plné informací o aktivitách Asociace. Najdete v něm i rozhovor s nestorem a gastronomickým pamětníkem Václavem Šmídem a další skvělé články.

Asociace kuchařů a cukrářů ČR oceňuje rozhodnutí vlády podpořit zapojení České republiky do Michelin Guide

Vláda České republiky na svém zasedání 12. července letošního roku rozhodla o úhradě poplatku společnosti Michelin za zařazení České republiky do prestižního gastroprůvodce Michelin Guide.

Přední světový veletrh pro pekaře a cukráře iba Mnichov je několik měsíců před zahájením plně obsazen.

Veletrh iba spojuje celý pekařský svět: uvidíte globální inovace, trendy, navážete nové kontakty v celé jejich rozmanitosti, vše na jednom místě. Veletrh IBA se koná po pětileté pauze na moderním výstavišti v Mnichově.

Nenechme si ujít Michelina

Dlouho se debatuje nad tím, zda má Česká Republika přistoupit na nová pravidla nejprestižnějšího průvodce restauracemi Michelin. Za Asociaci kuchařů a cukrář říkáme ano! S několika ministry jsme toto téma debatovali, ale zatím to nevedlo k finálnímu vyřešení situace a pokud nebudeme reagovat rychle, přijdeme o možnost rozvíjet skvělou gastronomii na mnoho let dopředu. Kompletní informace najdete pod článkem. Můžete také podpořit výzvu svým podpisem. Nejde o petici, ale o vyjádření podpory našemu krásnému oboru.

KONFERENCE „STANDARDY VE STRAVOVACÍCH SLUŽBÁCH“

Srdečně Vás zveme na 17. ročník konference věnované standardům v rámci poskytování stravovacích služeb. Pečlivě vybraná témata Vám přinesou aktuální informace z různých oblastí.

Na Fresh festivalech slaví seniorský i juniorský národní tým velký úspěch

Letošní ročník největšího food festivalu v České republice Fresh Festival jsme obohatili nabídkou menu inspirovaného projektem Czech Specials. Menu připravuje Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR s velkou podporou a pomocí juniorského Národního týmu. Oba týmy se tak krásně propojují a spolupracují. 

Výroba masa Gurmet společnosti Bidfood slaví 20 let!

První den, 23. června 2003, rozbouralo 20 řezníků sotva 1,5 tuny masa. Dnes v Gurmetu pracuje o 100 řezníků a pracovníků výroby víc a denně zvládnou vyrobit na 20 tun masa a masných polotovarů. „Provoz neustále modernizujeme a snažíme se, aby řezničina nebyla už taková dřina jako v minulosti,“ říká Daniel Volf, ředitel výroby společnosti Bidfood.

Obecní dům v Praze hledá kuchaře i číšníky

Obecní dům v Praze hledá do svých restaurací, obsluhu, kuchaře studené kuchyně, kuchaře hotovkáře, kuchaře do Francouzské restaurace. Velmi zajímavé platové podmínky. Informace M. Kubec 724 227 409

Kuchařský workshop: Moderní postupy ve školních jídelnách

Připravili jsme pro vás úplnou novinku! Srdečně bychom vás chtěli pozvat na praktický Kuchařský workshop. A co je pro vás na kurzu připraveno? Připojte se k nám na našem jedinečném workshopu, který vede tým špičkových šéfkuchařů z AKC! Tito mistři kulinářského umění nejenže ovládají kuchyňské dovednosti na dokonalé úrovni, ale také mají vzácný talent předávat své znalosti ostatním.

Jubilejní Slezský bigos na hradě

Jubilejní patnáctý ročník mezinárodní kuchařské soutěže proběhl 27.5.2023 tradičně na nádvoří slezskoostravského hradu v Ostravě. Akci pořádala AKC ČR, pobočka Severní Morava a Slezsko za podpory statutárního města Ostrava, městského obvodu Slezská Ostrava.

Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR na Fresh festivalech 2023

Na letošní tour Fresh festivalů se vydal i Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR s velkou podporou juniorského národního týmu. Na každé zastávce (Plzeň, Olomouc, Brno, Pardubice, Liberec) tým připravuje tři chody v duchu Czech Specials.

Nastupující hvězdy české gastronomie změřily síly na Gastro Junior Bidfood Cup

V polovině května proběhlo v prostorách plzeňského pivovaru finálové klání největší tuzemské gastronomické soutěže pro juniory kuchaře a cukráře Gastro Junior Bidfood Cup. V kategorii kuchařů zvítězil Vojtěch Žďárecký, cukrařinu ovládla Rozálie Michlová. Studenty a studentky své pokrmy připravovali na technologii Fagor. Vybavení pro cukráře nám zapůjčila skvělá brněnská firma Cesk. Povinné suroviny dodala společnost Almeco (cukrář) a společnost Bidfood (kuchař).

Profesionál gastronomie. V kuchyni i na place

Knihu Profesionál gastronomie plnou přehledných rad, tipů a receptů pro studenty a pedagogy středních gastronomických škol a učilišť pokřtili společně představitelé Asociace kuchařů a cukrářů ČR (AKC ČR) v čele s jejím prezidentem Miroslavem Kubcem a s Petrem Vankou, náměstkem hejtmana Plzeňského kraje. Křest proběhl stylově na největší tuzemské gastronomické soutěži pro juniory kuchaře a cukráře Gastro Junior Bidfood Cup.

Známe vítěze soutěže Gastro junior Bidfood Cup

Od 16. do 17. května v Plzni v Plzeňském Prazdroji proběhl dvacátý sedmý ročník největší soutěže pro mladé kuchaře a cukráře. Oboru kuchař se účastnilo 19 soutěžících a oboru cukrář 16 soutěžících.

FOOD festival Náchod – největší oslava skvělého jídla, pití a gurmánských zážitků

Celé náměstí bude uzavřené a bude zde probíhat prodej nejrůznějších pokrmů naší i světové gastronomie. Na pódiu budou po celý den probíhat workshopy o vaření a soutěže spojené s dobrým jídlem. Váš stánek je možné prezentovat také na pódiu. O večerní zábavu se postarají kapely Divokej Bill revival a Heebie Jeebies.

Unikátní učebnice pro všechny gastro obory je na světě!

Vaše Asociace společně s Plzeňským krajem vydala učebnici pro kuchaře, cukráře i číšníky. Učebnice je dalším střípkem k rozvoji znalostí a zkušeností studentů gastronomických oborů. Zcela jedinečná je pro obor cukrář. Na jejím vzniku se podíleli špičkový kuchaři, cukrářky, baristi i číšníci.

Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Navštivte víkend plný chutí a vůní zakončený společným obědem na Smetanově náměstí. Tradiční slavnosti M.D. Rettigové se uskuteční 20. a 21. května v Litomyšli.

SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ KUCHAŘKU/KUCHAŘE VE SPOLEČNÉM STRAVOVÁNÍ 2023 JE TADY!

Konečně jste se dočkali, 6. ročník oblíbené prestižní kulinářské soutěže Nejlepší kuchařka/kuchař roku 2023 ve společném stravování právě startuje. Vyberte si ze soutěžních kategorií a přihlaste se. Nebojte se ukázat, že vaříte moderně, zdravě a především chutně.

Budoucnost školního stravování aneb školní jídelna jako restaurace

Zveme vedoucí a pracovníky školních jídelen, vedení mateřských a základních škol, učitele v mateřských a základních školách, rodiče, tvůrce politik, zástupce zřizovatelů škol a další na konferenci "Budoucnost školního stravování".

Na 27. května si nic neplánujte! Prožijeme krásné odpoledne na Zichovci.

Přijďte si užít bezvadný den plný gastronomie. Budeme nejen vzpomínat na legendu české gastronomie Ladislava Nodla. Připravili jsme pro vás i soutěže a skvělé jídlo.

Workshop: Velikonoční pečení rolád a modelování

Dne 25. března 2023, v prostorách cukrářské výrobny centra praktického vyučování, Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech, uspořádala regionální pobočka AKC ČR – Šumava ve spolupráci se Střední školou zemědělskou a potravinářskou v Klatovech workshop na téma: velikonoční pečení rolád a modelování. Workshop vedli Pavlína BERZSIOVÁ – bývalá a dlouholetá víceprezidentka AKC ČR a lektorka workshopů a František BUCHAL – cukrář, majitel cukrárny Buchalovy Praha Čelákovice.

Uzávěrka Gastro Junior Bidfood Cup!

Uzávěrka korespondenčního kola je 19. dubna. Bohužel jsme mezi vás zaseli zmatek. Omlouváme se. Každopádně je dobrou zprávou, že můžete vaše práce poslat do 19. dubna.

Čtvrtstoletí Gastra Hradec

V hradeckém Kongresovém centru Aldis proběhl v březnu již 25. ročník národní soutěže kuchařského, cukrářského a carvingového umění. Tradiční akci pořádá Asociace kuchařů a cukrářů ČR.

Cukrářská akademie Almeco pro pedagogy startuje!

Připravili jsme pro vás cukrářské workshopy, které vás profesně posunou ke světové cukrařině. Vše začíná dokonalým zvládnutím základních stavebních kamenů cukrářského řemesla. Základy propojíme s nejmodernějšími cukrářskými postupy, technologiemi a surovinami.

Soutěž Český kapr 2023 bude opět v Národním zemědělském muzeu

Zapište si termín 22. a 23. listopadu! Soutěž Český kapr se uskuteční v Národním zemědělském muzeu v Praze. Pobočka Šumava ladí detaily soutěže. Co nevidět zveřejníme propozice a detaile soutěže. Nečekejte revoluční změny. Do boje půjdou junioři i senioři.

Gastro junior Bidfood Cup 2023 bude v Plzni

Napište si do diářů termín 16. a 17. května a místo Plzeň. Právě v Plzni se uskuteční letošní největší juniorská gastronomická soutěž u nás Gastro Junior Bidfood Cup.

KONFERENCE „STANDARDY VE STRAVOVACÍCH SLUŽBÁCH“

Srdečně Vás zveme na 17. ročník konference věnované standardům v rámci poskytování stravovacích služeb. Pečlivě vybraná témata Vám přinesou aktuální informace z různých oblastí.

Z Global Chefs Challenge vezeme dvě zlata a stříbro!

Ke konci února proběhlo v italském Rimini evropské semifinálové kolo prestižní mezinárodní soutěže Global Chefs Challenge. Českou republiku reprezentovali vybraní členové Asociace kuchařů a cukrářů ČR (AKC ČR); kuchaři i cukráři. V mezinárodní porotě zasedl Miroslav Kubec, prezident AKC ČR. Naše delegace svými výkony potvrdila vysokou profesionalistu české gastro scény i to, jak je důležitá podpora mladé, nastupující generace kuchařů a cukrářů.

Gastro Hradec má pevné místo v gastronomické komunitě

Jedna z nejstarších gastronomických akcí Gastro Hradec Orkla Foods Česko a Slovensko Cup se blíží. 23. března otevře své brány. Pobočka Východní Čechy maká, aby byla soutěž po dvouleté pauze skutečně nezapomenutelná.

Workshop s šéfkuchařem Janem Horkým

Dne 9.2.2023 se uskutečnil vzdělávací workshop s panem Janem Horkým, tentokrát na téma "Tradiční francouzská autentická kuchyně (raci, perlička, telecí, paštiky, omáčky)".

Perlová voda hledá cukrářku/cukráře

Krásné místo v Orlických horách Perlová voda hledá cukráře/cukrářku. Pokud byste chtěli pracovat na krásném místě za bezvadných podmínek, čtěte dál.

Workshop s Helenou Fléglovou účastníky nadchl a posunul je na další cukrářský level

Dne 4. února 2023, v prostorách cukrářské výrobny centra praktického vyučování, Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech, uspořádala regionální pobočka AKC ČR – Šumava ve spolupráci se Střední školou zemědělskou a potravinářskou v Klatovech workshop na téma: Talířové dezerty, soutěžní cukrařina.

Restaurace Sladovna hledá kuchaře

Restaurace vedená legendou národní gastronomie Jirkou Králem hledá silné hráče a hráčky do kuchyně. Mrkněte se na jejich nabídku a případně kontaktujte kontaktní osobu.

Gastro Hradec Orkla Cup 2023

Jedna z tradiční gastronomických soutěží se vrací. Po dvouleté pauze se můžete těšit na tradiční soutěžní kategorie. Letošní ročník je již pětadvacátý. Během soutěže se ohlédneme za historií celé soutěže. Soutěžní kategorie kopírují světové soutěže pořádané Světovou asociací kuchařů.

Česko láká na cestování za jídlem a pitím. Nově i díky úspěchům na Světovému kulinářském poháru, kuchařce či Příběhům starých hospod

Gastroturistika. Speciální cestovní ruch, který velmi dobře funguje právě v Česku. Existují totiž Czech Specials restaurace a cukrárny, tedy gastronomická zařízení, která nabízí výjimečný chuťový zážitek. Jednou z posledních aktivit, které cestování za jídlem a pitím po Česku doma i v zahraničí podpořily, byl úspěch českého Národního týmu kuchařů a cukrářů na Culinary World Cup. Také nová kuchařka Recepty ze Zájezdního hostince U Jiskrů. A právě dnes, tedy tuto středu, bude mít v České televizi premiéru série dokumentů Příběhy starých hospod.

Workshop na téma Sushi pod vedením Richarda Tomáše

Senzační workshop na téma sushi můžete zažít s Richardem Tomášem. Richard je jedním nejlepším sushi masteru u nás a určitě i v Evropě. Pracuje jako sous chef u legendy japonské kuchyně Marka Hory v restauraci YAMATO. Tenhle workshop si určitě nenechte ujít.

Martin Havel zůstane navždy v našich srdcích

Vážení členové, kamarádi, přátelé, dovolte, abychom se s vámi podělili o smutnou zprávu. Dnes v ranních hodinách zemřel dlouholetý člen Asociace kuchařů a cukrářů ČR, bývalý předseda pobočky Mariánské Lázně a člen Nestlé Culinary Teamu, pan Martin Havel. Věnujte s námi Martinovi tichou vzpomínku. Čest jeho památce!

Certifikace Czech Specials pokračuje

Letošní rok byl pro projekt Czech Specials, který od roku 2018 administruje spolu s agenturou CzechTourism Asociace kuchařů a cukrářů ČR, velmi úspěšný. Celkem bylo nově certifikováno, nebo si certifikaci obnovilo 29 restaurací.

Český carving pokračuje ve zlaté jízdě

Po velmi úspěšné světové kuchařské olympiádě pro Czech-Slovak Carving Team, kde čeští řezbáři vytěžili nejvíce zlatých ocenění ze všech států /celkem tři a celkové 3. místo v live soutěži/ přišla doba covidu. Ta zabrzdila nejen světová klání, ale i soutěže v jednotlivých státech. A současná doba, kdy na mnohé doléhají důsledky energetické krize a šetření, není také ideální na soutěžení. I proto letos účast byla o něco menší. Nicméně český carving měl na CULINARY WORLD CUP v Lucembursku zastoupení v obou dvou kategoriích. Vojtěch Petržela dokonce obhajoval v live kat. celkové prvenství a byl rozhodnut se o něj poprat i tentokrát. Byť byl ještě v roli pomocníka národního týmu kuchařů.

NEJVĚTŠÍ SBÍRKA VYŘEZANÝCH RŮŽÍ NA SVĚTĚ

Největší sbírka vyřezaných růží na světě. Zapoj se i ty! Tvoje růže pomohou také nejen k rekordu, ale i těm, kteří to potřebují.

Gelato Festival World Masters

Je již tradicí, že zástupci Asociace kuchařů a cukrářů jsou součástí poroty světové soutěže v přípravě zmrzliny. Helena Fléglová /členka představenstva a garantka oboru cukrář) a Tomáš Popp (manažer Národního týmu kuchařů a cukrů a AKC) byli součástí národního kola této skvělé soutěže.

SOUTĚŽTE O SKVĚLÉ CENY A ZÍSKEJTE TITUL LACTALIS CHEF!

Připravte svoji specialitu s produkty z portfolia Lactalisfoodservice_cz a získejte titul Lactalis Chef!

Letošní Lázeňský pohárek byl opět senzační!

Letošní ročník Lázeňského pohárku je za námi. Karlovarská pobočka naší Asociace odvedla skvělou práci. Děkujeme. Ženy naprosto ovládly všechny kategorie.

Ze Světového poháru v Lucembursku vezeme bronzové medaile

Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR přiváží z Lucemburska dvě bronzové madaile. Na Světový pohár se sjely ty nejlepší světové kulinářské týmy. Vojta Petržela veze ze soutěže tři zlaté medaile! Iva Roháčová získala za individuální skulpturu také zlatou medaili. Uspěli i individuální soutěžící.

Šestnáctý ročník soutěže Český kapr zná své vítěze

Ve dnech 22. – 23. listopadu se uskutečnil další, v pořadí již 16. ročník, prestižní celostátní gastronomické soutěže „ČESKÝ KAPR“, tentokrát v Národním zemědělském muzeu v Praze. Soutěž „Český kapr“ Asociace kuchařů a cukrářů ČR, regionální pobočky Šumava je celostátní gastronomickou soutěží v rámci AKC ČR. Akci pořádala AKC ČR regionální pobočka Šumava v čele s pí. Bc. Miroslavou Pítrovou, která byla zároveň ředitelkou soutěže.

Veletrhy Sigep & AB Tech: jedno setkání, dvě velké události

Sigep & AB Tech Expo, které se konají současně od 21. do 25. ledna 2023, představují zásadní událost pro všechny, kdo se pohybují v oboru Cukrářství-pekařství. K vidění budou základní suroviny a ingredience, stroje a zařízení, ale také vybavení provozoven, packaging a nabídka služeb v oblastech zmrzliny, cukrařiny, čokolády, kávy a pekařství.

Jarmark chutí 2022

Jarmark chutí v Teplicích nadchli svým vařením a showmanstvím kluci z naší pobočky Severní Čechy. Honza Heřmánek a Lukáš Uher rozjeli několik skvělých gastronomických show. Hotelovka Teplice rozjela stejně senzační kuchařskou show. Děkujeme za pozvání.

Podzimní cukrárna

Dne 22. října 2022, v prostorách cukrářské výrobny centra praktického vyučování, Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech, uspořádala regionální pobočka AKC ČR - Šumava ve spolupráci se Střední školou zemědělskou a potravinářskou v Klatovech seminář na téma: Podzimní cukrárna. 

Slavíme Světový den kuchařů

20. říjen je každým rokem svátkem všech kuchařů a kuchařek. Tento obor je jak krásný, tak i velmi náročný na naše fyzické i psychické síly. Klade nároky i naše rodiny, protože pracovat jako kuchař nebo kuchařka, je hodně časově náročné. Zároveň cítíme i zodpovědnost za udržitelné stravování. Potkáme se v sobotu 22. října v Národním zemědělském muzeu.

Moravský cukrářský šampionát

První říjnový víkend byl v Olomouci sladký a voněl nejen po vanilce. Své umění totiž v rámci 4. ročníku Moravského cukrářského šampionátu, který pořádá Asociace kuchařů a cukrářů ČR, předvedly desítky cukrářek a cukrářů nejen z České, ale i Slovenské republiky.

Gastro Olomouc Olima Cup 2022

Dvě soutěžní kategorie, moderní teplý pokrm s treskou a k tomu povinné dva druhy tepelných úprav. Tak lze ve stručnosti shrnout soutěžní klání Gastro Olima Cup 2022 kuchařek a kuchařů pořádané Asociací kuchařů a cukrářů ČR, které proběhlo poslední zářiový týden na olomouckém výstavišti.

Národní tým kuchařů a cukrářů má nové složení

Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR už dlouhá léta skvěle reprezentuje národní gastronomii i naši Asociaci. V posledním roce se celý tým připravuje na Světový pohár v Lucembursku. Po odchodu Jana Horkého si tým zvolil nového kapitána Patrika Bečváře. Není to však změna jediná.

Konference AHR ČR

Srdečně vás zveme na 15. konferenci AHR ČR, která se uskuteční 20.10. – 21.10.2022 v Brně. Konference kombinuje dva večery s jednodenní odbornou částí.

KONGRES FOR GASTRO & HOTEL 2022

Kongres se koná 29. září na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Přijďte diskutovat s kolegy a osobnostmi českého pohostinství o klíčových otázkách oboru. Na programu budou odborné přednášky o digitalizaci v pohostinství, současné energetické krizi a perspektivách nejbližšího vývoje.

Přihlaste se na Lázeňský pohárek 2022

23. ročník přehlídky kuchařského umění žáků SOU a SOŠ se uskuteční ve středu 7. prosince. Lázeňský pohárek je tradiční soutěží pořádanou pobočkou Karlovy Vary. Přihlášky zasílejte do 18. listopadu. Finále se odehraje v legendárním Grand hotelu Pupp.

Studuj gastro!

Start 3. ročníku programu Studuj gastro je tady! Soutěžní období proběhne již na podzim 2022. Pokud máte zájem se zapojit, poprosili bych Vás o vyplnění registračního formuláře a to nejpozději do 25. 9. 2022. Partnerem soutěže je i Asociace kuchařů a cukrářů ČR.

Konference Biopotraviny ve veřejném a školním stravování

Zveme vás na konferenci Biopotraviny ve veřejném a školním stravování, která se uskuteční 18. 10. 2022 v Praze.

Nejchutnější svačinky umí v mateřince v Příbrami. Soutěž o nejlepší kuchařku či kuchaře ve společném stravování má své vítěze

Asociace kuchařů a cukrářů ČR organizovala letos již pátý ročník prestižní kulinářské soutěže o nejlepší kuchařku/kuchaře roku 2022 ve společném stravování. Na finálovém klání, které proběhlo v pražské Makro Akademii, všichni účastníci předvedli skvělé výkony a plně dostáli motta letošního ročníku „atraktivně, chutně a zdravě“.

SVATOVAVŘINECKÁ POUŤ KUCHAŘŮ A CUKRÁŘŮ A OSLAVA 20. VÝROČÍ ZALOŽENÍ POBOČKY AKC ČR, SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO

Svatý Vavřinec, patron všech kuchařů a cukrářů, který byl v roce 258 mučen na rozpáleném roštu, patří k nejvíce oslavovaným světcům. Pátý ročník svatovavřinecké pouti se uskutečnil v sobotu 6. srpna 2022 opět na poutním místě Svatý Hostýn, v jedné z nejnavštěvovanějších bazilik na Moravě.

Podívejte se na záznam poutě na Svatý Hostýn

Pouť na Svatý Hostýn byla skvělá. Podívejte se na záznam z televize LUX. Uctili jsme i našeho patrona svatého Vavřince. Na pouť se vydali desítky kuchařů v rondonech.

Symposium Culinary Prague 2022

Letošní Culinary Symposium nabídne velkou porci inspirace od nejlepších světových šéfkuchařů. Do diářů si zapište datum 3. října. Uvidíme se v divadle Hybernia. Členové naší Asociace mají skvělou slevu na vstupné. Vstupenka vás bude stát 2500,- Kč (pro nečleny je cena 2990,- Kč). Při prihlášení uveďte vaše členské číslo.

Výstava pekařství a cukrářství SÜDBACK Stuttgart 2022

Výstava je zaměřena na: Pekařské stroje, prodejní zařízení, suroviny, káva, mražené jídlo, vybavení obchodů, zlepšovák do pečení, balící materiál, pekařské zařízení, cukrovinky, trouby, cukrářské zařízení, chlazení, služby, klimatizační technologie, odborné publikace, stroje na zmrzlinu.

Soutěž Nejlepší kuchařka/kuchař ve společném stravování se kvapem blíží

V Makro akademii se 24. srpna sejde více než dvacet soutěžících, aby se utkali o titul Nejlepší kuchařka/kuchař ve společném stravování. Soutěž startuje v 9 hodin v Makro akademii (Makro Stodůlky).

Ochutnejte Česko! Jak se restaurace nebo cukrárny mohou stát Czech Specials poradí nový web

Czech Specials. Tak se jmenuje certifikát, který nejlepším tuzemským restauracím a cukrárnám uděluje Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s Asociací kuchařů a cukrářů České republiky. Jedním z hlavních kritérií je vaření a příprava jídel podle tradičních i moderních receptů české kuchyně.

Známe Nositele tradic české kuchyně!

Martin Jiskra, tedy majitel a šéfkuchař Zájezdního hostince U Jiskrů v Kbelnici u Strakonic, se stal historicky prvním držitelem ocenění Nositel tradic české kuchyně. Získal ho od České centrály cestovního ruchu – CzechTourism a Asociace kuchařů a cukrářů České republiky v rámci projektu Czech Specials. Vynikajícím způsobem totiž prezentuje a podporuje českou národní i regionální kuchyni.

Culinary Symposium Praha 2022

Již po osmé se angažovaní kuchaři, cukráři, profesionálové i amatéři sejdou a budou si užívat energii a emoce od nejlepších kuchařů světa.

Olima cup 2022

Tradiční kuchařská soutěž určená mladým kuchařským talentům se uskuteční na konci září (29. - 30.9.) na výstavišti Flora Olomouc. Vařit se bude ze skvělých surovin a na špičkové gastro technologii Fagor.

4. ročník Moravský cukrářský šampionát 2022

Cukrářská soutěž jako řemen se odehraje 1. a 2. října na výstavišti Flora Olomouc. Soutěžit se bude v devíti cukrářských kategoriích. Připravte své práce a pojďte do toho!

Český kapr 2022

Tradiční soutěž pořádaná naší pobočkou Šumava. Kapr je skvělá surovina. Soutěžící každý rok přesvědčují porotu, že z něj dají připravit senzační pokrmy. Pojďte ukázat, že to dokážete ještě lépe.

Bidfood otevřel novou zpracovnu a balírnu ryb

Náš generální partner Bidfood včera slavnostně otevřel senzační zpracovnu a balírnu ryb. Prezident i manažeris AKC byli přitom.

Zanechali jsme skvělý dojem na Global Chefs Challenge i na kongresu Worldchefs v Abu Dhabi

Jedním z cílů naší Asociace je reprezentovat národní gastronomii ve světě. Děláme to snad dobře. Od 30. května do 2. června jsme vyrazili na největší soutěž jednotlivců pořádanou Worldchefs do Abu Dhabi. Současně probíhal i světový kongres. Na něm nás reprezentoval prezident AKC Miroslav Kubec.

Slezský bigos na Hradě 2022

Na nádvoří slezskoostravského hradu, který se nachází na soutoku řek Lučiny a Ostravice, se uskutečnil čtrnáctý ročník mezinárodní kuchařské soutěže Slezský bigos na Hradě.

Gastro junior Bidfood Cup 2022 byl senzační

Juniorské soutěže pro kuchaře i cukráře proběhly letos v rámci Bidfood EXPO. 20 kuchařů/kuchařek a 13 cukrářů/cukrářek se sešlo na výstavišti v Letňanech, kde se utkali o titul Gastro junior Bidfood Cup.

Kuchařem roku 2022-2023 je Lukáš Čížek!

Letošní soutěž Kuchař roku ovládl Lukáš Čížek. Lukáš je 6let majitel a šéfkuchař restaurace Farma fish and steak, Vrchlabí. jeho výkon byl skutečně excelentní.

BOHUMÍNSKÉ GRILOVÁNÍ

Dne 4.5. 2022 proběhl ve slezském městě Bohumín první ročník mezinárodní kuchařské soutěže v úpravě pokrmů na grilu BOHUMÍNSKÉ GRILOVÁNÍ. Soutěž je určena pro žáky středních škol s gastronomickými obory a pro žáky středních hotelových škol z České republiky a zahraničí.

Uctění památky Ladislava Nodla na Zichovci 2022 bylo senzační!

Každý rok naše severočeská pobočka s našimi partnery pořádá na Zichovci vzpomínku na legendu národní gastronomie Ladislav Nodla. Ladislav Nodl je takový český Paul Bocuse. Jeho stopa je v naší gastronomii nesmazatelná. Byl to skvělý kuchař i člověk.

Mezinárodní projekt propojuje mladé kuchaře a kuchařky

Juniorský Národní tým kuchařů a cukrářů se zapojil do skvělého projektu Hotelové školy v Teplicích s názvem Better ways. Projekt propojuje mladé kuchaře a kuchařky z Čech a Norska.

Vydejte se s námi na SVĚTOVÝ POHÁR V LUCEMBURSKU

Vydejte se s námi na Světový pohár v Lucembursku! V akci uvidíte Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR. Prožijete i báječné chvíle s dalšími kolegy. Podíváte se i na zajímavá místa cestou.

Workshop - Tartaletky a Quiche

23. dubna proběhl v klatovské Střední školy zemědělské a potravinářské skvělý workshop na téma tartaletky a quiche. Pobočka AKC Šumava si na workshop pozvala dvě zkušené lektorky - Pavlínu Berzsiovou (bývalá a dlouholetá viceprezidentka AKC ČR, lektorka seminářů) a Alenu Pechlátovou (učitelka odborných předmětů a lektorka seminářů).

Sváťa Kuřátko slavil 80, byli jsme u toho

Legendární seriál z kuchařského prostředí ovlivnil mnoho z nás. Josef Dvořák v něm ztvárnil Svatopluka Kuřátka. Proto jsme nemohli stát stranou při jeho oslavě osmdesátých narozenin.

Stará garda kuchařů a cukrářů má energie na rozdávání

Kuchařské a cukrářské legendy neúnavně plánují své aktivity. Každý měsíc má tahle parta setkání na němž bilancuje i plánuje co podniknout dál. V dubnu jsme se za nimi vydali, abychom zjistili, co chystají. Tomáš Popp (manažer AKC) setkání navštívil, aby jim tlumočil podporu a úctu celé Asociace kuchařů a cukrářů.

Workshop s Lukášem Uhrem a Vojtou Petrželou se povedl skvěle

Začátkem dubna naše pobočka Šumava pořádala senzační workshop na téma Sous vide. Lukáš Uher inspiroval k přípravě touto metodou zhruba třicet kuchařů a kuchařek.

GASTRONOMICKÁ SLAVNOST NA ZICHOVCI ANEB VZPOMÍNKA NA MISTRA KUCHAŘE LADISLAVA NODLA

Tradiční akce k uctění památky legendy národní gastronomie Ladislava Nodla je každým rokem oslavou gastronomie. Letos v akci mimo jiné uvidíte Juniorský národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR. Součástí akce budou i dvě soutěže pro hobby kuchaře i kuchaře profesionály. Soutěžit se bude v mistrovské disciplíně jakou je příprava kuřecí rolády.

Nároďák finišuje v přípravě na Světový pohár v Lucembursku

Poslední březnový trénink jsme v Národním zemědělském muzeu věnovali přípravě tříchodového menu na Světový pohár v Lucembursku. Pustili jsme se do přípravy zatím třiceti porcí pro naše partnery a Starou gardu.

Podpořte KLAPETO a Tomáška

Tomášek Fiala se narodil v prosinci 2019 jako zcela zdravé a veselé miminko s porodní váhou čtyři kila. Teprve po roce se rodiče dozvěděli strašnou diagnózu – jejich chlapeček trpí spinální svalovou atrofií a nedožije se více než dvou let.

Chlebíčková slavnost 2022

Dne 28. dubna 2022 od 16:00 hodin se v orlickoústecké Hernychově vile uskuteční Chlebíčková slavnost. Není to náhodné, jelikož z Ústí nad Orlicí pocházel vynálezce chlebíčku Jan Paukert.

TEMATICKÁ KONFERENCE POTRAVINY, ZDRAVÍ A VÝŽIVA 2022 – VÝŽIVOVÉ A ZDRAVOTNÍ ASPEKTY TECHNOLOGICKÉ ÚPRAVY POTRAVIN

Konference zaměřená na aktuální témata konzumace vysoce zpracovaných potravin bude velice zajímavá. Dozvíte se k jakým změnám dochází při zpracování potravin. Jak působí látky vznikající během zpracování potravin na lidské tělo a další témata budou na konferenci řešena na odborné úrovni, které můžete aplikovat ve vaší praxi.

KUCHAŘ VYSOČINY JUNIOR 2022 OPEN

Tradiční soutěž kraje Vysočina se vrací. 5. dubna proběhne finále soutěže. Soutěže se zúčastní 11 týmu z České republiky a Slovenska. Pořadatelem soutěže je Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod. Soutěž je pořádána pod záštitou a s podporou Asociace kuchařů a cukrářů pobočky Brno.

Zbývají poslední dva měsíce na přihlášení se do soutěže o nejlepší kuchařku/kuchaře ve společném stravování

Asociace kuchařů a cukrářů ČR organizuje již 5. ročník soutěže pro kuchařky a kuchařka z mateřských škol, základních škol, středních škol, nemocnic, léčebných zařízení, lázní, domovů seniorů atd. Soutěž má ukázat možnosti v jednotlivých oblastech společného stravování, má odhalit rezervy, splnit požadavky současných strávníků a inspirovat ke zdravému trendovému vaření.

Zimní číslo časopisu Minutka je na světě

Jarní číslo časopisu Minutka a Cefé Pattisserie mají naši členové ve svých schránkách. Vy si ho můžete přečíst v archivu na stránkách naše mediálního partnera TM CREATIVE.

Národní tým trénuje na Světový pohár v Lucembursku

Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR se připravuje na Světový pohár v Lucembursku. Soutěž se uskuteční od 26. listopadu do 1. prosince 2022. Uvažujeme o pořádání zájezdu na tuto vrcholnou gastronomickou akci. Dáme vám vědět, až bude zájezd připraven.

Máme vyškolených 25 kuchařských komisařů

Asociace kuchařů a cukrářů ČR klade důraz na kvalitu kuchařských i cukrářských komisařů. Soutěže profesně posouvají kuchaře i cukráře. Díky tomu že máme v naší asociaci certifikovaného komisaře Světové asociace kuchařů Marka Svobodu, můžeme si dovolit školit kuchařské komisaře na té nejvyšší úrovni.

Učitelé se učili pracovat s rybami

Workshopy projektu www.varimedobre.eu nejsou určeny jen studentům, ale i pedagogům. Radek David vedl 1. března workshop pro učitele odborných předmětů a mistrů odborného výcviku na téma ryby.

Workshop s Honzou Horkým byl parádní

Workshop s Honzou Horkým uskutečněný ve firmě Retigo v Rožnově pod Radhoštěm (za což firmě Retigo velice děkujeme) dne 10. února 2022 byl excelentní jako vždy.

Ryby v hlavní roli

Projekt Gastroprofesionál pokračuje. Studenti pěti gastronomických škol a učilišť z Plzeňského kraje a německého Viechtachu se účastní workshopů i exkurzí. Vzájemně se učí kuchařským a cukrářským technikám. Zapojen je i servis, takže vzděláváme i budoucí servírky a číšníky.

Nejlepší jihočeská restaurace hledá kuchaře/kuchařku

Martin Jiskra je legendární šéfkuchař. Byl mimo jiné manažerem Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR. Budete tak pracovat a učit se od jednoho z nejlepších tuzemských kuchařů. Jeho podnik se stalou nejen na jihu Čech vyhlášeným. Martin připravuje báječná jídla české, rakouské i francouzské kuchyně. Na talíř dostanete, vždy to nejlepší.

Hledáme nové členy Národního týmu kuchařů a cukrářů

Máte jedinečnou možnost stát se členem/členkou Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR. Tým se připravuje na Světový pohár v Lucembursku. Budete tak součástí týmu na této světové soutěži. V roce 2024 se uskuteční kuchařská Olympiáda. I na tu se s týmem podíváte a možná budete mít možnost přímo vařit.

Recept ze soutěže Český kapr 2021 - Krokety z kapra, omáčka gribiche, pečené batáty

Petr Jelínek z restaurace Mincovna na soutěži předvedl skvělé jídlo. Můžete si ho uvařit také a třeba ho zařadit na manu vaší restaurace.

Soutěž Lázeňský pohárek 2021 byl oslavou kuchařského i cukrářského řemesla

Poprvé v historii pobočka Asociace kuchařů a cukrářů Karlovy Vary pořádala Lázeňský pohárek v online prostoru. Zřejmě to byla první kuchařská a cukrářská soutěž v online prostoru vůbec.

Nové číslo časopisu Minutka je tady

Poslední letošní číslo našeho časopisu Minutka je na světě. Naši členové ho již dostali nebo zanedlouho dostanou do svých schránek.

Juniorský Národní tým kuchařů a cukrářů na světové výstavě EXPO 2021

Asociace kuchařů a cukrářů ČR vyslala na světovou výstavu EXPO do arabské Dubaje juniorský Národní tým kuchařů a cukrářů. V restauraci Českého domu se po měsíci budou střídat jednotliví členové týmu. Kapitán Lukáš Uher spolu s kolegy v prosinci návštěvníkům naservíruje speciální vánoční menu postavené na tradičních českých národních surovinách. Menu má hostům ukázat variabilitu a chutě české kuchyně. Pstruh jako předkrm, kachna co by hlavní chod, tradičně hojně servírovaný na božíhodový oběd, a dezert v podobě šulánků neboli škubánků. To vše doplní čepovaná Plzeň.

ZNÁME VÍTĚZE SOUTĚŽE O NEJLEPŠÍ KUCHAŘKU A KUCHAŘE VE SPOLEČNÉM STRAVOVÁN

Soutěž o nejlepší kuchařku a kuchaře ve společném stravování má za sebou už čtvrtý ročník. Finále, ve kterém se letos opět utkali talentovaní zaměstnanci gastro provozů mateřských, základních a středních škol, nemocnic, domovů pro seniory a dalších zařízení veřejného stravování, se uskutečnilo ve dnech 26. a 27. října 2021 v Makro Akademii Praha. Dvoudenního zápolení o prestižní titul se nakonec zúčastnilo 38 nejlepších kuchařek a kuchařů.

Soutěž Český kapr zná své vítěze

Asociace kuchařů a cukrářů ČR, pobočka Šumava, pořádala ve spolupráci s Gastrofest České Budějovice patnáctý ročník gastronomické soutěže Český kapr v moderní úpravě. Ve čtvrtek 18. a v pátek 19. listopadu soutěžili juniorští i seniorští šéfkuchaři/šéfkuchařky. Domovem soutěže bylo tradičně Výstaviště České Budějovice.

Kuchař roku 2022 - 2023

Nejprestižnější tuzemská kuchařská soutěž je zpět! Bojujte o titul Kuchaře roku ČR. Soutěž se uskuteční 25. května 2022 v rámci akce Bidfood Expo v PVA Letňany. Společnost Bidfood je generálním partnerem soutěže. Vařit budete na špičkové technologii Fagor. Celkově jsme soutěž upgradovali, máte se na co těšit.

Cukrář roku 2022 - 2023

Připravte se na náročnou soutěž pořádanou dle světových cukrářských parametrů. Soutěž světové úrovně pro cukráře chystáme na 25. května 2022, bude součástí akce Bidfood Expo v PVA Letňany. Pracovat budete se špičkovými surovinami. Porota soutěže bude mezinárodní!

Jiří Eichner: Vařit podle norem byla katastrofa. Zato jsme ale všechno dělali poctivě od základu.

Když za okupace v roce 1968 rozezpíval beskydskou hospodu písní Ta naše písnička česká, skoro ho to stálo kariéru. Do křížku s režimem se pak Jiří Eichner dostal ještě několikrát. Naštěstí byli ale dobří kuchaři tak nedostatkoví, že mu to vždy prošlo. Dodnes na tu dobu vzpomíná s humorem sobě vlastním a při vyprávění svých neuvěřitelných zážitků vás naprosto vtáhne do děje.

BIDFOOD GASTRO JUNIOR 2022

Nejstarší a nejprestižnější gastronomická soutěž pro studenty středních gastronomických škol a učilišť bude součástí akce Bidfood EXPO 2022. Generálním partnerem soutěže je společnost Bidfood. Vařit se bude na špičkové technologii Fagor.

Moravský cukrářský šampionát

První říjnový víkend byl v Olomouci sladký a voněl nejen po vanilce. Své umění totiž v rámci 4. ročníku Moravského cukrářského šampionátu, který pořádá Asociace kuchařů a cukrářů ČR, předvedly desítky cukrářek a cukrářů nejen z České, ale i Slovenské republiky.

Ze Světového poháru v Lucembursku vezeme bronzové medaile

Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR přiváží z Lucemburska dvě bronzové madaile. Na Světový pohár se sjely ty nejlepší světové kulinářské týmy.

Perlová voda hledá cukrářku/cukráře!