Aktuality

Šestnáctý ročník soutěže Český kapr zná své vítěze

Ve dnech 22. – 23. listopadu se uskutečnil další, v pořadí již 16. ročník, prestižní celostátní gastronomické soutěže „ČESKÝ KAPR“, tentokrát v Národním zemědělském muzeu v Praze. Soutěž „Český kapr“ Asociace kuchařů a cukrářů ČR, regionální pobočky Šumava je celostátní gastronomickou soutěží v rámci AKC ČR. Akci pořádala AKC ČR regionální pobočka Šumava v čele s pí. Bc. Miroslavou Pítrovou, která byla zároveň ředitelkou soutěže.

Veletrhy Sigep & AB Tech: jedno setkání, dvě velké události

Sigep & AB Tech Expo, které se konají současně od 21. do 25. ledna 2023, představují zásadní událost pro všechny, kdo se pohybují v oboru Cukrářství-pekařství. K vidění budou základní suroviny a ingredience, stroje a zařízení, ale také vybavení provozoven, packaging a nabídka služeb v oblastech zmrzliny, cukrařiny, čokolády, kávy a pekařství.

Jarmark chutí 2022

Jarmark chutí v Teplicích nadchli svým vařením a showmanstvím kluci z naší pobočky Severní Čechy. Honza Heřmánek a Lukáš Uher rozjeli několik skvělých gastronomických show. Hotelovka Teplice rozjela stejně senzační kuchařskou show. Děkujeme za pozvání.

Podzimní cukrárna

Dne 22. října 2022, v prostorách cukrářské výrobny centra praktického vyučování, Střední školy zemědělské a potravinářské v Klatovech, uspořádala regionální pobočka AKC ČR - Šumava ve spolupráci se Střední školou zemědělskou a potravinářskou v Klatovech seminář na téma: Podzimní cukrárna. 

Slavíme Světový den kuchařů

20. říjen je každým rokem svátkem všech kuchařů a kuchařek. Tento obor je jak krásný, tak i velmi náročný na naše fyzické i psychické síly. Klade nároky i naše rodiny, protože pracovat jako kuchař nebo kuchařka, je hodně časově náročné. Zároveň cítíme i zodpovědnost za udržitelné stravování. Potkáme se v sobotu 22. října v Národním zemědělském muzeu.

Moravský cukrářský šampionát

První říjnový víkend byl v Olomouci sladký a voněl nejen po vanilce. Své umění totiž v rámci 4. ročníku Moravského cukrářského šampionátu, který pořádá Asociace kuchařů a cukrářů ČR, předvedly desítky cukrářek a cukrářů nejen z České, ale i Slovenské republiky.

Gastro Olomouc Olima Cup 2022

Dvě soutěžní kategorie, moderní teplý pokrm s treskou a k tomu povinné dva druhy tepelných úprav. Tak lze ve stručnosti shrnout soutěžní klání Gastro Olima Cup 2022 kuchařek a kuchařů pořádané Asociací kuchařů a cukrářů ČR, které proběhlo poslední zářiový týden na olomouckém výstavišti.

Národní tým kuchařů a cukrářů má nové složení

Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR už dlouhá léta skvěle reprezentuje národní gastronomii i naši Asociaci. V posledním roce se celý tým připravuje na Světový pohár v Lucembursku. Po odchodu Jana Horkého si tým zvolil nového kapitána Patrika Bečváře. Není to však změna jediná.

Konference AHR ČR

Srdečně vás zveme na 15. konferenci AHR ČR, která se uskuteční 20.10. – 21.10.2022 v Brně. Konference kombinuje dva večery s jednodenní odbornou částí.

KONGRES FOR GASTRO & HOTEL 2022

Kongres se koná 29. září na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Přijďte diskutovat s kolegy a osobnostmi českého pohostinství o klíčových otázkách oboru. Na programu budou odborné přednášky o digitalizaci v pohostinství, současné energetické krizi a perspektivách nejbližšího vývoje.

Přihlaste se na Lázeňský pohárek 2022

23. ročník přehlídky kuchařského umění žáků SOU a SOŠ se uskuteční ve středu 7. prosince. Lázeňský pohárek je tradiční soutěží pořádanou pobočkou Karlovy Vary. Přihlášky zasílejte do 18. listopadu. Finále se odehraje v legendárním Grand hotelu Pupp.

Studuj gastro!

Start 3. ročníku programu Studuj gastro je tady! Soutěžní období proběhne již na podzim 2022. Pokud máte zájem se zapojit, poprosili bych Vás o vyplnění registračního formuláře a to nejpozději do 25. 9. 2022. Partnerem soutěže je i Asociace kuchařů a cukrářů ČR.

Konference Biopotraviny ve veřejném a školním stravování

Zveme vás na konferenci Biopotraviny ve veřejném a školním stravování, která se uskuteční 18. 10. 2022 v Praze.

Nejchutnější svačinky umí v mateřince v Příbrami. Soutěž o nejlepší kuchařku či kuchaře ve společném stravování má své vítěze

Asociace kuchařů a cukrářů ČR organizovala letos již pátý ročník prestižní kulinářské soutěže o nejlepší kuchařku/kuchaře roku 2022 ve společném stravování. Na finálovém klání, které proběhlo v pražské Makro Akademii, všichni účastníci předvedli skvělé výkony a plně dostáli motta letošního ročníku „atraktivně, chutně a zdravě“.

SVATOVAVŘINECKÁ POUŤ KUCHAŘŮ A CUKRÁŘŮ A OSLAVA 20. VÝROČÍ ZALOŽENÍ POBOČKY AKC ČR, SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO

Svatý Vavřinec, patron všech kuchařů a cukrářů, který byl v roce 258 mučen na rozpáleném roštu, patří k nejvíce oslavovaným světcům. Pátý ročník svatovavřinecké pouti se uskutečnil v sobotu 6. srpna 2022 opět na poutním místě Svatý Hostýn, v jedné z nejnavštěvovanějších bazilik na Moravě.

Podívejte se na záznam poutě na Svatý Hostýn

Pouť na Svatý Hostýn byla skvělá. Podívejte se na záznam z televize LUX. Uctili jsme i našeho patrona svatého Vavřince. Na pouť se vydali desítky kuchařů v rondonech.

Symposium Culinary Prague 2022

Letošní Culinary Symposium nabídne velkou porci inspirace od nejlepších světových šéfkuchařů. Do diářů si zapište datum 3. října. Uvidíme se v divadle Hybernia. Členové naší Asociace mají skvělou slevu na vstupné. Vstupenka vás bude stát 2500,- Kč (pro nečleny je cena 2990,- Kč). Při prihlášení uveďte vaše členské číslo.

Výstava pekařství a cukrářství SÜDBACK Stuttgart 2022

Výstava je zaměřena na: Pekařské stroje, prodejní zařízení, suroviny, káva, mražené jídlo, vybavení obchodů, zlepšovák do pečení, balící materiál, pekařské zařízení, cukrovinky, trouby, cukrářské zařízení, chlazení, služby, klimatizační technologie, odborné publikace, stroje na zmrzlinu.

Soutěž Nejlepší kuchařka/kuchař ve společném stravování se kvapem blíží

V Makro akademii se 24. srpna sejde více než dvacet soutěžících, aby se utkali o titul Nejlepší kuchařka/kuchař ve společném stravování. Soutěž startuje v 9 hodin v Makro akademii (Makro Stodůlky).

Ochutnejte Česko! Jak se restaurace nebo cukrárny mohou stát Czech Specials poradí nový web

Czech Specials. Tak se jmenuje certifikát, který nejlepším tuzemským restauracím a cukrárnám uděluje Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s Asociací kuchařů a cukrářů České republiky. Jedním z hlavních kritérií je vaření a příprava jídel podle tradičních i moderních receptů české kuchyně.

Známe Nositele tradic české kuchyně!

Martin Jiskra, tedy majitel a šéfkuchař Zájezdního hostince U Jiskrů v Kbelnici u Strakonic, se stal historicky prvním držitelem ocenění Nositel tradic české kuchyně. Získal ho od České centrály cestovního ruchu – CzechTourism a Asociace kuchařů a cukrářů České republiky v rámci projektu Czech Specials. Vynikajícím způsobem totiž prezentuje a podporuje českou národní i regionální kuchyni.

Culinary Symposium Praha 2022

Již po osmé se angažovaní kuchaři, cukráři, profesionálové i amatéři sejdou a budou si užívat energii a emoce od nejlepších kuchařů světa.

Olima cup 2022

Tradiční kuchařská soutěž určená mladým kuchařským talentům se uskuteční na konci září (29. - 30.9.) na výstavišti Flora Olomouc. Vařit se bude ze skvělých surovin a na špičkové gastro technologii Fagor.

4. ročník Moravský cukrářský šampionát 2022

Cukrářská soutěž jako řemen se odehraje 1. a 2. října na výstavišti Flora Olomouc. Soutěžit se bude v devíti cukrářských kategoriích. Připravte své práce a pojďte do toho!

Český kapr 2022

Tradiční soutěž pořádaná naší pobočkou Šumava. Kapr je skvělá surovina. Soutěžící každý rok přesvědčují porotu, že z něj dají připravit senzační pokrmy. Pojďte ukázat, že to dokážete ještě lépe.

Bidfood otevřel novou zpracovnu a balírnu ryb

Náš generální partner Bidfood včera slavnostně otevřel senzační zpracovnu a balírnu ryb. Prezident i manažeris AKC byli přitom.

Zanechali jsme skvělý dojem na Global Chefs Challenge i na kongresu Worldchefs v Abu Dhabi

Jedním z cílů naší Asociace je reprezentovat národní gastronomii ve světě. Děláme to snad dobře. Od 30. května do 2. června jsme vyrazili na největší soutěž jednotlivců pořádanou Worldchefs do Abu Dhabi. Současně probíhal i světový kongres. Na něm nás reprezentoval prezident AKC Miroslav Kubec.

Slezský bigos na Hradě 2022

Na nádvoří slezskoostravského hradu, který se nachází na soutoku řek Lučiny a Ostravice, se uskutečnil čtrnáctý ročník mezinárodní kuchařské soutěže Slezský bigos na Hradě.

Gastro junior Bidfood Cup 2022 byl senzační

Juniorské soutěže pro kuchaře i cukráře proběhly letos v rámci Bidfood EXPO. 20 kuchařů/kuchařek a 13 cukrářů/cukrářek se sešlo na výstavišti v Letňanech, kde se utkali o titul Gastro junior Bidfood Cup.

Kuchařem roku 2022-2023 je Lukáš Čížek!

Letošní soutěž Kuchař roku ovládl Lukáš Čížek. Lukáš je 6let majitel a šéfkuchař restaurace Farma fish and steak, Vrchlabí. jeho výkon byl skutečně excelentní.

BOHUMÍNSKÉ GRILOVÁNÍ

Dne 4.5. 2022 proběhl ve slezském městě Bohumín první ročník mezinárodní kuchařské soutěže v úpravě pokrmů na grilu BOHUMÍNSKÉ GRILOVÁNÍ. Soutěž je určena pro žáky středních škol s gastronomickými obory a pro žáky středních hotelových škol z České republiky a zahraničí.

Uctění památky Ladislava Nodla na Zichovci 2022 bylo senzační!

Každý rok naše severočeská pobočka s našimi partnery pořádá na Zichovci vzpomínku na legendu národní gastronomie Ladislav Nodla. Ladislav Nodl je takový český Paul Bocuse. Jeho stopa je v naší gastronomii nesmazatelná. Byl to skvělý kuchař i člověk.

Mezinárodní projekt propojuje mladé kuchaře a kuchařky

Juniorský Národní tým kuchařů a cukrářů se zapojil do skvělého projektu Hotelové školy v Teplicích s názvem Better ways. Projekt propojuje mladé kuchaře a kuchařky z Čech a Norska.

Vydejte se s námi na SVĚTOVÝ POHÁR V LUCEMBURSKU

Vydejte se s námi na Světový pohár v Lucembursku! V akci uvidíte Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR. Prožijete i báječné chvíle s dalšími kolegy. Podíváte se i na zajímavá místa cestou.

Workshop - Tartaletky a Quiche

23. dubna proběhl v klatovské Střední školy zemědělské a potravinářské skvělý workshop na téma tartaletky a quiche. Pobočka AKC Šumava si na workshop pozvala dvě zkušené lektorky - Pavlínu Berzsiovou (bývalá a dlouholetá viceprezidentka AKC ČR, lektorka seminářů) a Alenu Pechlátovou (učitelka odborných předmětů a lektorka seminářů).

Sváťa Kuřátko slavil 80, byli jsme u toho

Legendární seriál z kuchařského prostředí ovlivnil mnoho z nás. Josef Dvořák v něm ztvárnil Svatopluka Kuřátka. Proto jsme nemohli stát stranou při jeho oslavě osmdesátých narozenin.

Stará garda kuchařů a cukrářů má energie na rozdávání

Kuchařské a cukrářské legendy neúnavně plánují své aktivity. Každý měsíc má tahle parta setkání na němž bilancuje i plánuje co podniknout dál. V dubnu jsme se za nimi vydali, abychom zjistili, co chystají. Tomáš Popp (manažer AKC) setkání navštívil, aby jim tlumočil podporu a úctu celé Asociace kuchařů a cukrářů.

Workshop s Lukášem Uhrem a Vojtou Petrželou se povedl skvěle

Začátkem dubna naše pobočka Šumava pořádala senzační workshop na téma Sous vide. Lukáš Uher inspiroval k přípravě touto metodou zhruba třicet kuchařů a kuchařek.

GASTRONOMICKÁ SLAVNOST NA ZICHOVCI ANEB VZPOMÍNKA NA MISTRA KUCHAŘE LADISLAVA NODLA

Tradiční akce k uctění památky legendy národní gastronomie Ladislava Nodla je každým rokem oslavou gastronomie. Letos v akci mimo jiné uvidíte Juniorský národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR. Součástí akce budou i dvě soutěže pro hobby kuchaře i kuchaře profesionály. Soutěžit se bude v mistrovské disciplíně jakou je příprava kuřecí rolády.

Nároďák finišuje v přípravě na Světový pohár v Lucembursku

Poslední březnový trénink jsme v Národním zemědělském muzeu věnovali přípravě tříchodového menu na Světový pohár v Lucembursku. Pustili jsme se do přípravy zatím třiceti porcí pro naše partnery a Starou gardu.

Podpořte KLAPETO a Tomáška

Tomášek Fiala se narodil v prosinci 2019 jako zcela zdravé a veselé miminko s porodní váhou čtyři kila. Teprve po roce se rodiče dozvěděli strašnou diagnózu – jejich chlapeček trpí spinální svalovou atrofií a nedožije se více než dvou let.

Chlebíčková slavnost 2022

Dne 28. dubna 2022 od 16:00 hodin se v orlickoústecké Hernychově vile uskuteční Chlebíčková slavnost. Není to náhodné, jelikož z Ústí nad Orlicí pocházel vynálezce chlebíčku Jan Paukert.

TEMATICKÁ KONFERENCE POTRAVINY, ZDRAVÍ A VÝŽIVA 2022 – VÝŽIVOVÉ A ZDRAVOTNÍ ASPEKTY TECHNOLOGICKÉ ÚPRAVY POTRAVIN

Konference zaměřená na aktuální témata konzumace vysoce zpracovaných potravin bude velice zajímavá. Dozvíte se k jakým změnám dochází při zpracování potravin. Jak působí látky vznikající během zpracování potravin na lidské tělo a další témata budou na konferenci řešena na odborné úrovni, které můžete aplikovat ve vaší praxi.

KUCHAŘ VYSOČINY JUNIOR 2022 OPEN

Tradiční soutěž kraje Vysočina se vrací. 5. dubna proběhne finále soutěže. Soutěže se zúčastní 11 týmu z České republiky a Slovenska. Pořadatelem soutěže je Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod. Soutěž je pořádána pod záštitou a s podporou Asociace kuchařů a cukrářů pobočky Brno.

Zbývají poslední dva měsíce na přihlášení se do soutěže o nejlepší kuchařku/kuchaře ve společném stravování

Asociace kuchařů a cukrářů ČR organizuje již 5. ročník soutěže pro kuchařky a kuchařka z mateřských škol, základních škol, středních škol, nemocnic, léčebných zařízení, lázní, domovů seniorů atd. Soutěž má ukázat možnosti v jednotlivých oblastech společného stravování, má odhalit rezervy, splnit požadavky současných strávníků a inspirovat ke zdravému trendovému vaření.

Zimní číslo časopisu Minutka je na světě

Jarní číslo časopisu Minutka a Cefé Pattisserie mají naši členové ve svých schránkách. Vy si ho můžete přečíst v archivu na stránkách naše mediálního partnera TM CREATIVE.

Národní tým trénuje na Světový pohár v Lucembursku

Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR se připravuje na Světový pohár v Lucembursku. Soutěž se uskuteční od 26. listopadu do 1. prosince 2022. Uvažujeme o pořádání zájezdu na tuto vrcholnou gastronomickou akci. Dáme vám vědět, až bude zájezd připraven.

Máme vyškolených 25 kuchařských komisařů

Asociace kuchařů a cukrářů ČR klade důraz na kvalitu kuchařských i cukrářských komisařů. Soutěže profesně posouvají kuchaře i cukráře. Díky tomu že máme v naší asociaci certifikovaného komisaře Světové asociace kuchařů Marka Svobodu, můžeme si dovolit školit kuchařské komisaře na té nejvyšší úrovni.

Učitelé se učili pracovat s rybami

Workshopy projektu www.varimedobre.eu nejsou určeny jen studentům, ale i pedagogům. Radek David vedl 1. března workshop pro učitele odborných předmětů a mistrů odborného výcviku na téma ryby.

Workshop s Honzou Horkým byl parádní

Workshop s Honzou Horkým uskutečněný ve firmě Retigo v Rožnově pod Radhoštěm (za což firmě Retigo velice děkujeme) dne 10. února 2022 byl excelentní jako vždy.

Ryby v hlavní roli

Projekt Gastroprofesionál pokračuje. Studenti pěti gastronomických škol a učilišť z Plzeňského kraje a německého Viechtachu se účastní workshopů i exkurzí. Vzájemně se učí kuchařským a cukrářským technikám. Zapojen je i servis, takže vzděláváme i budoucí servírky a číšníky.

Nejlepší jihočeská restaurace hledá kuchaře/kuchařku

Martin Jiskra je legendární šéfkuchař. Byl mimo jiné manažerem Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR. Budete tak pracovat a učit se od jednoho z nejlepších tuzemských kuchařů. Jeho podnik se stalou nejen na jihu Čech vyhlášeným. Martin připravuje báječná jídla české, rakouské i francouzské kuchyně. Na talíř dostanete, vždy to nejlepší.

Hledáme nové členy Národního týmu kuchařů a cukrářů

Máte jedinečnou možnost stát se členem/členkou Národního týmu kuchařů a cukrářů AKC ČR. Tým se připravuje na Světový pohár v Lucembursku. Budete tak součástí týmu na této světové soutěži. V roce 2024 se uskuteční kuchařská Olympiáda. I na tu se s týmem podíváte a možná budete mít možnost přímo vařit.

Recept ze soutěže Český kapr 2021 - Krokety z kapra, omáčka gribiche, pečené batáty

Petr Jelínek z restaurace Mincovna na soutěži předvedl skvělé jídlo. Můžete si ho uvařit také a třeba ho zařadit na manu vaší restaurace.

Soutěž Lázeňský pohárek 2021 byl oslavou kuchařského i cukrářského řemesla

Poprvé v historii pobočka Asociace kuchařů a cukrářů Karlovy Vary pořádala Lázeňský pohárek v online prostoru. Zřejmě to byla první kuchařská a cukrářská soutěž v online prostoru vůbec.

Nové číslo časopisu Minutka je tady

Poslední letošní číslo našeho časopisu Minutka je na světě. Naši členové ho již dostali nebo zanedlouho dostanou do svých schránek.

Juniorský Národní tým kuchařů a cukrářů na světové výstavě EXPO 2021

Asociace kuchařů a cukrářů ČR vyslala na světovou výstavu EXPO do arabské Dubaje juniorský Národní tým kuchařů a cukrářů. V restauraci Českého domu se po měsíci budou střídat jednotliví členové týmu. Kapitán Lukáš Uher spolu s kolegy v prosinci návštěvníkům naservíruje speciální vánoční menu postavené na tradičních českých národních surovinách. Menu má hostům ukázat variabilitu a chutě české kuchyně. Pstruh jako předkrm, kachna co by hlavní chod, tradičně hojně servírovaný na božíhodový oběd, a dezert v podobě šulánků neboli škubánků. To vše doplní čepovaná Plzeň.

ZNÁME VÍTĚZE SOUTĚŽE O NEJLEPŠÍ KUCHAŘKU A KUCHAŘE VE SPOLEČNÉM STRAVOVÁN

Soutěž o nejlepší kuchařku a kuchaře ve společném stravování má za sebou už čtvrtý ročník. Finále, ve kterém se letos opět utkali talentovaní zaměstnanci gastro provozů mateřských, základních a středních škol, nemocnic, domovů pro seniory a dalších zařízení veřejného stravování, se uskutečnilo ve dnech 26. a 27. října 2021 v Makro Akademii Praha. Dvoudenního zápolení o prestižní titul se nakonec zúčastnilo 38 nejlepších kuchařek a kuchařů.

Soutěž Český kapr zná své vítěze

Asociace kuchařů a cukrářů ČR, pobočka Šumava, pořádala ve spolupráci s Gastrofest České Budějovice patnáctý ročník gastronomické soutěže Český kapr v moderní úpravě. Ve čtvrtek 18. a v pátek 19. listopadu soutěžili juniorští i seniorští šéfkuchaři/šéfkuchařky. Domovem soutěže bylo tradičně Výstaviště České Budějovice.

Kuchař roku 2022 - 2023

Nejprestižnější tuzemská kuchařská soutěž je zpět! Bojujte o titul Kuchaře roku ČR. Soutěž se uskuteční 25. května 2022 v rámci akce Bidfood Expo v PVA Letňany. Společnost Bidfood je generálním partnerem soutěže. Vařit budete na špičkové technologii Fagor. Celkově jsme soutěž upgradovali, máte se na co těšit.

Cukrář roku 2022 - 2023

Připravte se na náročnou soutěž pořádanou dle světových cukrářských parametrů. Soutěž světové úrovně pro cukráře chystáme na 25. května 2022, bude součástí akce Bidfood Expo v PVA Letňany. Pracovat budete se špičkovými surovinami. Porota soutěže bude mezinárodní!

Jiří Eichner: Vařit podle norem byla katastrofa. Zato jsme ale všechno dělali poctivě od základu.

Když za okupace v roce 1968 rozezpíval beskydskou hospodu písní Ta naše písnička česká, skoro ho to stálo kariéru. Do křížku s režimem se pak Jiří Eichner dostal ještě několikrát. Naštěstí byli ale dobří kuchaři tak nedostatkoví, že mu to vždy prošlo. Dodnes na tu dobu vzpomíná s humorem sobě vlastním a při vyprávění svých neuvěřitelných zážitků vás naprosto vtáhne do děje.

BIDFOOD GASTRO JUNIOR 2022

Nejstarší a nejprestižnější gastronomická soutěž pro studenty středních gastronomických škol a učilišť bude součástí akce Bidfood EXPO 2022. Generálním partnerem soutěže je společnost Bidfood. Vařit se bude na špičkové technologii Fagor.

Moravský cukrářský šampionát

První říjnový víkend byl v Olomouci sladký a voněl nejen po vanilce. Své umění totiž v rámci 4. ročníku Moravského cukrářského šampionátu, který pořádá Asociace kuchařů a cukrářů ČR, předvedly desítky cukrářek a cukrářů nejen z České, ale i Slovenské republiky.